درباره میوه تمشک

تمشک ۱ :

فصل گل : بهار

رنگ : گل (سفید) ، میوه (آبی متمایل به سیاه )
ارتفاع : ۵-۴ متر (بالارونده)
این گیاه متعلق به خانواده رزاسه و یک تمشک جنگلی است که بصورت خودرو در جنگلها ، بیشه ها و حاشیه مزارع میروید شاخه های آن پوشیده از خارهای کوچکی هستند که وسیله آنها خودشان را با نیروی زیادی بر رو و اطراف گیاهان می پیچند. ساقه آن زاویه دار و در آغاز دارای حالت قائم است لیکن تدریجا حالت خمیده پیدا می کند. برگها متناوب و مرکب از ۳ تا ۷ برگچه بزرگ بیضوی نوک تیز و دندانه دار میباشند. سطح تحتانی پهنک برگچه های آن بخلاف سطح فوقانی پوشیده از تارهای پنبه است . گلهای بزرگ سفید آن مجتمع بصورت خوشه های متعدد است، میوه های آن تیره رنگ آبی متمایل به سياه است و در تابستان میرسد. در مکانهایی که سایر گیاهان قادر برشد و زندگی نیستند، این گیاه خزنده بخوبی رشد می نماید. این گیاه نیاز به توجه و رسیدگی ندارد مگر هرس که در اواخر پاییز باید انجام شود . تکثیر آن وسیله پاجوشو خوابانیدن معمول است .
تمشک ۲ :

فصل گل : بهار
رنگ : گل (سفید ) ، میوه (آبی متمایل به سیاه )
ارتفاع : حداکثر یک متر طول و ۴ – ۳ متر عرض
موطن اصلی این گیاه آمریکا است. این واریته اصلاح شده بسیار زیبا بدون خار است ، لذا چیدن میوه آن آسانتر است . میوه آن نیز زیباتر از نوع وحشی قبلی است . این گیاه را معمولا بعنوان حصار یا در حاشیه دیوارها مورد استفاده قرار میدهند .
تکثیر آن بطريق خوابانیدن : پا جوش معمول است.
تمشک ۳ :

فصل گل : بهار
رنگ : گل (سفید ) ، میوه (قرمز ، سفید، سیاه)
ارتفاع : حداکثر تا یک متر طول و ۳ متر عرض
این نوع تمشک در مناطق معتدله کره زمین میروید. خارهای آن بسیار ریز است ، و برگهایی مرکب از ۵ تا ۷ برگچه دارد. میوه آن بسهولت از کاسه گل جدا میگردد. بدون قابلیت استحکام است و نیاز به قیم دارد. این گیاه نیاز به خاک کاملا زهکشی شده قوی هوموسی و محل آفتابی دارد. از این گیاه دو نوع زودرس و دیررس وجود دارد.نوع دیررس یا پاییزه تا شهریور ماه بگل نمی نشیند و میوه های قرمز ، سفید یا سیاه آن در آبانماه بثمر میرسند. تکثیر آن مانند انواع قبلی است
تمشک خرس :

فصل گل : اواخر بهار تا اوایل تابستان
رنگ : گل (صورتی کمرنگ) ، میوه (قرمز)
ارتفاع : حداکثر تا یک متر
این نوع تمشک که از ترکیب تمشک سیاه و ایده اوس حاصل گردیده دارای صفاتی مشابه تمشک سیاه است و میوه آن کمی تند است و برای مربا و نوشیدنی مصرف می گردد. برای تولیدگل بیشتر نیاز به آفتاب کامل دارد و در هر خاکی میروید. پس از اتمام میوه آنرا هرس کامل نمایید تا راندمان محصول بیشتر گردد. تکثیر آن مانند انواع قبلی است.
تمشک ۴ :

فصل گل : تابستان
رنگ : گل (سفید ، صورتی کمرنگ) ، میوه (نارنجی متمایل بقرمز )
ارتفاع : حداکثر تا ۳ متر
این درختچه ژاپنی پوشیده از کرکهای قرمز رنگ است . بلحاظ شکل ظاهری ، این گیاه بجز و میوه و چسبندگی و طعم تند، اختلاف دیگری با تمشک سیاه ندارد. این گیاه مانند تمشک در همه جا میروید و بگل می نشیند. تکثیر آن مانند انواع قبلی است.

Tags :

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

گلستان موج

نظرات No Comments

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

Ads