درباره زنجبيل

درباره زنجبيل

از من برای ضعف اعصاب استفاده برید. حافظه را تقویت می کنم. درمان کننده یرقان بوده، سم غذایی را از بین می برم. اگر مرا با آبگوشت مصرف کنید، درد مفاصل رادرمان می کنم. اگر از ضعف معده ناراحتيد، از من استفاده کنید.اسم من زنجبیل است، به من زنجفیل، جربیل، زنزبيل هم می گویند. قسمت مورد استفادة من بيخ من است که پس از پژمرده شدن گیاه من، آنرا از زمین در می آورند و در تشتکی چوبی ریخته به هم اصطكاك می دهند تا پوست روی آن گرفته شود و بعد مغز چوبی آن راخشك می کنند. من نیرو بخش، مقوی معده، بادشکن و ضدرقت و فساد خون هستم. اگر پودر مرا روی پوست بدن مالش دهند، آن را تحريك و قرمز می نمایم. اعراب مرا مقوی باه می دانند. گیاه من در ایران دیده نشده است، ولی در چند کتاب قدیمی نوشته اند که در مازندران به عمل می آیم. من مقوی حافظه و باز کننده کبد و قاطع بلغمهستم، و رطوبات غلیظی که در روی جدار روده و معده چسبیده باشد، از بین می برم. مراجهت فلج وضعف اعصاب تجویز کرده اند. من درمان یرقان بوده ادرار را زیاد می کنم و درمان اسهالی هستم که در اثر مسمومیت غذایی تولید شده باشد. من تشنگی را برطرف می کنم و با نبات و کندر مرا جهت جلوگیری از زیان و نفخ میوه های نارس تجویز کرده اند و با زرده تخم مرغ نیم برشته شهوت را زیاد می کنم، مخصوصا اگر همراه با پسته خورده شوم، سابقا برای زیاد شدن شهوت خوردن من همراه با خولنجان و پسته از اسرار بود. نگاه داشتن من در دهان و مکیدن آن جهت رفع عطش بی تاثیر نیست، ضماد من جهت گری (داءالثعلب) و فرو بردن ورم سودمند می باشد. چون مرا کوبیده روی آبگوشت پاشيده بخورند، درد مفاصل را تسکین می دهم. ماليدن خشك من و آب تازه من هم برای معالجه رماتیسم نافع است. در ایران مرا به نان قندی زده، جهت امراض رطوبی می خورند. زنجبیل پرورده و قرص زنجبیل هم برای امراض فوق بکار می رود. برای تهیه زنجبیل پرورده ، تازه مرا ورق ورق کرده، در آب نمك و آبلیمو می اندازند و برای تهیه قرص، گرد مرا با نمك و کمی آبلیمو خمیر کرده به صورت قرص در می آورند. مقدار خوراك من ۰۲۵/۰ تا يك گرم است و بیشتر با دارچین دمکرده می نوشند. تنتور الکلی يك پنجم من در داروخانه ها ساخته می شود. من غذای غدد فوق کلیه بوده ترشح کورتون را زیاد می کنم و بیشتر خواص من به این علت است.

زنجبیل شامی

من با اینکه از خانواده زنجبیل نیستم و در ایران در اطراف تهران، سواحل دریای مازندران، اسپیلی، راه پیورزن به عمارلو و در اطراف اراك در نواحی سیلاخور و حیدریه بطور خودرو به عمل می آیم معذلك در ایران مرا زنجبیل شامی می نامند و اعراب به من «راسن» گویند. قسمت مورد استفادة من ریشه من است که همراه با يك ساقه زیر زمینی کوتاه و گوشتدار بوده و بوی آن شبيه بنفشه است و از این نظر شبیه ریشه زنبق است. ریشه من مقوی، پیشاب آور، ضدمیکرب و ضد عفونی کننده قوی است و به همین جهت مسکن تحریکات میکربی حنجره و درمان گلودرد، برنشیت، گریپ، نزله، سیاه سرفه و ناراحتی های ریوی است. ۔من از رشد میکرب سل جلوگیری می کنم و اشتهای بیماران و مسلولین را زیاد می نمایم. مقوی معده، روده و کبد هستم وریشه من استفراغ را تسکین می دهد. اثر من در روی رحم و مجاری تناسلی و ادرار قطعی است، مخصوصا ترشحات زنانه را برطرف می کنم. در موارد قطع عادت ماهانه ويائسگی پیشرس مرا تجویز کرده اند. من عادت ماهانه دختران را منظم می کنم و چون ادرار را زیاد می کنم در بیماری های کلیه و آب آوردن انساج و چاقی ران و باسن و بیماری یرقان تجویز می شوم.
ضماد ریشه من در عوارض پوستی مانند سودا و ورم پوستی و دانه های جلدی و خنازير درمان خوبی است و برای معالجه نقرس هم توصیه شده ام. ریشه من ضد کرم بوده و آن را به این منظور به مقدار يك تا پنج گرم به طور جوشانده، به اطفال می دهند. برای معالجه ماليخوليا، وحشت، خوف و اندوه از جوشانده من استفاده کنید، کسانی که در رختخواب ادرار می کنند، بهتر است از جوشانده ریشه من بنوشند تا دستگاه دفع ادرار آنها تقویت شود. برای باز شدن عادت ماهانه زنان نیز جوشانده من مفید است. مربای من با عسل جهت سرفه، سختی تنفس و پاك کردن سینه سودمند است. برای باز شدن رگل از بخور ريشه من استفاده می کنند، جوشانده برگ من نیز همانند ریشه من است. ضماد بيخ من جهت ترك کشاله ران و تحلیل ورم ها سود دارد. مقدار خوراك من سه گرم است

زنجبیل سگ

من هم با اینکه از خانواده زنجبیل نیستم چون ریشه من در بو و طعم به آن شباهت دارد، مرا «زنجبیل سگ» و به عربی «زنجبيل الكلب» نامند چون سگ همینکه مرا بخورد مسموم می شود. برگ های من تند مانند فلفل است و چنانچه در تاریخ نوشته اند ، اقوام وحشی قبل از تاريخ قبل از دسترسی به فلفل از من استفاده می کردند و صاحب «اختیارات بدیعی» مرا فلفل آبی نامیده است. قسمت مورد استفاده من برگ ساقه و ریشه من است. من در نواحی شمال ایران، بندر گز و نواحی جنوبی می رویم. مهم ترین فایده من آن است که خون را بند می آورم و دانشمندان با مصرف ۳۰ تا ۴۰ قطره از عصاره من – سه مرتبه در روز- خونریزی های معدی، بواسیر وخون رحم را بند آورده اند و به علاوه من اثر قاطع و سریع در جلوگیری از خونریزی های فیبرم و عوارض یائسگی دارم. من پیشاب آور بوده و برای درمان آب آوردن انساج، یرقان، رماتیسم و نقرس از من استفاده می کنند.ضماد برگ های تازه من اثری مانند مشمع خر دل دارد و می توان آن را برای معالجه دردهای عصبی رماتیسم و درد کمر به کار برد. من را برای معالجه برفك، آنژین، زخم بینی تجویز می کنند، برای تسکین درد دندان پنبه را به شيره من آغشته و آن را در حفره دندان کرم خورده بگذارید تا درد آن ساکت شود. دمکرده ۵ تا ۱۵ گرم گیاه من در يك ليتر آب را می توان برای بند آوردن خونریزی های داخلی به کار برد. ضماد برگ های تازه من برای پاک کردن كك مك و خال ها و لکه های سیاه پوست اثری قوی دارد. ضماد برگ من محلل اورام است. من دارای ویتامین K هستم.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت گلستان موج است.

استفاده از مطالب این بانک با ذکر منبع و لینک دادن به بانک بلامانع می باشد.

گلستان موج صرفا یک فضای مجازی نیست!!

Tags :

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

گلستان موج

نظرات No Comments

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

Ads