ماش – VETCH

ماش – VETCH

ماش نیز مانند سایر گیاهان خانواده بقولات می تواند نیتروژن خاک را تثبیت کند. گاهی اوقات از این گیاه به عنوان کود سبز استفاده می شود. از ماش برای علوفه حیوانات نیز استفاده می شود. ماش حداقل چهار زیرگونه دارد که عبارتند از:cordata ، nigra ، sativa و segetalis .
ماش گیاهی سریع الرشد و با ساقه ای توخالی، با مقطع مربعی، بدون کرک تا کمی کرکی که ارتفاع آن حداکثر به دو متر می رسد. برگها گوشواره‌دار، متناوب و مرکب هستند که هر یک از ۳ تا ۸ جفت برگچه متقابل، کشیده و نیزه یا گوه مانند تشکیل شده است. هر برگ به یک پیچک منشعب ختم می شود. گلها در محور برگها و به صورت تکی یا جفت تشکیل می شوند. گلها صورتی- بنفش و به ندرت سفید یا زرد هستند. میوه آن از نوع لگوم بوده که در اوایل رشد کرکی هستند و وقتی بزرگ می شوند ظاهری صاف پیدا می کنند. هر غلاف دارای ۴ تا ۱۲ دانه است.
ماش بومی مناطق نیمه خشک مدیترانه و یک محصول فصل سرد است. البته ارقام بهاره ماش به سرمازدگی حساسند ولی سایر ارقام مقاوم به سرما بوده و می توانند در پاییز کشت شوند. این گیاه در انواع مختلفی از خاکها رشد می کند ولی تحمل خاکهای اسیدی و زهکش ضعیف را ندارد. ماش به کود فسفره پاسخ خوبی می دهد. ماش در اوایل رشد تحمل خشکی را ندارد ولی بعد از استقرار در زمین به آبیاری کمتری نیاز دارد.ماش برای رشد مناسب به نور کافی نیاز دارد ولی در محیطهای نیمه سایه تا سایه هم رشد خوبی داردوقتی کشت آن به منظور علوفه باشد، در تراکم بالا کاشته می شود درحالیکه، کشت آن برای استفاده انسان در تراکمهای کمتری انجام می شود.ماش دارای مقادیر بالایی پروتئین و مواد معدنی استآرد به دست آمده از ماش را می توان با سایر غلات ترکیب کرده و در پخت نانها و کیکها استفاده کرددر یک مطالعه نشان داده شد که عصاره الکلی بدست آمده از ماش خاصیت آنتی باکتریایی داردتا زمانیکه گیاهان به خوبی در زمین مستقر نشده اند باید مراقب پرندگان بود زیرا بذر این گیاه را می خورند. از آفات مهم این گیاه قارچ عامل کپک پودری( Erysiphe pisi ) ، شته ها، کرمها، عنکبوتهای جنس Tetranychus هستند.تکثیر آن از طریق کشت بذر در فصل رشد است.
بعد از کشت باید زمین را با غلطک ملایمی صاف می کنند.در ماش ماده ای به نام γ-glutamyl-β-cyanoalanine وجود دارد که از تبدیل آمینو اسید سولفوری متیونین به سیستئین جلوگیری می کند. گونه Vicia دارای ترکیبات اکسیدانتی مانند convicine ، isouramil ، divicine و vicineاست که می تواند دباعث کاهش glutathione و در نتیجه بیماری favism شود.در آمریکا مصرف ماش توسط مرغ و خروسها باعث مسمومیت و مرگ آنها شد. در هند، مصرف این گیاه سبب بیماری عصبی neurolathyrism شد.به طور کلی، امروزه مصرف بیش از حد ماش مجاز نیست و عوارض جانبی زیادی به همراه دارد.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت گلستان موج است.

استفاده از مطالب این بانک با ذکر منبع و لینک دادن به بانک بلامانع می باشد.

گلستان موج صرفا یک فضای مجازی نیست!!

Tags :

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

گلستان موج

نظرات No Comments

مطالب مرتبط

آخرین مطالب

Ads