راک گاردن/ باغ سنگی

باغ سنگی، که اغلب به عنوان یک فضای سبز یا یک باغچه آلپین (صخره ای) شناخته می شود، زمینی کوچک یا قطعه ای از زمین است که با ویژگی ها و تأکید بر انواع صخره ها، سنگ ها و تخته سنگ ها طراحی شده است. طرح استاندارد برای یک باغ صخره ای شامل توده ای از سنگ ها با اندازه مختلف است که به شیوه ای زیبا مرتب شده که شکاف های کوچکی در بین سنگ ها تعبیه شده و گیاهان در میان این شکاف ها کاشته می شوند. به طور معمول، گیاهان یافت شده در باغ صخره ای کوچک هستند و به ارتفاع بیش از ۱ متر نمی رسند ، هرچند درختان کوچک و درختچه های تا ارتفاع ۶ متر نیز ممکن است برای ایجاد یک منطقه سایه دارد برای یک باغ سنگی جنگلی مورد استفاده قرار گیرد. اگر این درختچه ها مورد استفاده قرار گیرند، آنها اغلب در فرورفتگی ها یا زمین های با ارتفاع پایین تر رشد می یابند تا از پنهان شدن سنگ ها جلوگیری شود. گیاهان یافت شده در باغ صخره ای اغلب گونه هایی است که در خاک های ضعیف از نظر آب و در مناطق به خوبی زهکشی شده رشد می یابند. برخی باغ های صخره ای برای مشابه بودن با اشکال طبیعی طراحی و ساخته می شوند. سنگ ها اغلب به صورت صفحات زیرین استفاده می شوند و گیاهان افلب برای پنهان کردن فواصل بین سنگ ها استفاده می شوند. این نوع از فضای سبز در زمان ویکتوریا محبوب بوده است و اغلب توسط معماران مناظر طبیعی حرفه ای ساخته می شده است. روشی مشابه اغلب در محوطه سازی شرکت های مدرن یا دانشگاهها استفاده می شود که همچنین می توان آن را در باغ های خصوصی کوچک نیز اعمال کرد. باغ صخره ای ژاپنی، اغلب به عنوان ذن گاردن اشاره شده است، نوع خاصی از باغ صخره ای است که با ویژگی های آب، خزه، درختان هرش شده و بوته ها، و تعداد کمی از گیاهان است. باغ های صخره ای به عنوان ویژگی های چشم اندازی در کشورهای گرمسیری مانند تایلند به طور فزاینده ای محبوب شده است. ترکیب هوای مرطوب و سایه سنگین درختان، همراه با استفاده از آستر پلاستیکی سنگین به منظور جلوگیری از رشد گیاهان ناخواسته، این نوع از ترتیب بندی را برای باغ های تجاری و مسکونی ایده آل کرده است چرا که آبیاری و حفظ آن بسیار آسان است

تاریخچه

اگرچه استفاده از سنگ ها به عنوان عناصر تزئینی و نمادین در باغ ها می تواند به باغغ های اولیه چینی و ژاپنی ازگردد، باغ های صخره ای اختصاص یافته با رشد گیاهان آلپی تاریخچه کوتاه تری دارد. در طول عصر طلایی گیاه شناسی ( اوایل ۱۷۰۰ تا اواسط ۱۸۰۰) توجه گسترده ای در مقالات وارد شده به انگلستان وجود دارد. اگرچه قبلاً هم در مورد رشد گیاهان آلپی نوشته شده بود، راجینالد فارر این سنت را با انتشار ۱۹۱۹ از کتاب دو جلدی خود ، باغ صخره ای انگلیسی، آغاز کرده است.

چگونگی ساخت باغ صخره ای

مرحله اول :
پاک کردن تخته سنگ
شما می خواهید با یک منطقه پاک شده از زمین کار کنید، بنابراین هرگونه علف های هرز، بوته ها یا ریشه های زیرین را در منطقه حذف کنید. با استفاده از دمنده برگ ها منطقه را از برگها پاک کنید. با استفاده از یک بیل بوته ها را از ریشه خارج کنید و از مجموعه ای قوی از قیچی ها برای قطع شاخه ها استفاده کنید. زمانی که گیاهان با رشد یافته بزرگتر پاک شدند، با بیل زدن به صورت کج و اوریب برای از بین بردن پوشش گیاهی کوچک تر استفاده کنید. مرحله مهم در پاکسازی تخته سنگ ها شک دادن به آن برای اضافه کردن سنگ ها، گیاهان و مالچ است. هدف جداسازی چمن از فضای بستر با استفاده از ایجاد و ساخت لبه ها است. یک لبه عمیق بسازید بنابراین در طول زمان هرگونه کود گیاهی یا سنگ که شسته می شود به درون لبه می رود و بر روی چمن نمی افتد.
انتخاب طرح
هنگامی که مطقه ای را که می خواهید محوطه سازی کنید پاک کردید، عقب بایستید و درباره طراحی فکر کنید. با استفاده از رنگ های علامت گذاری مناطق مورد نظر خود را طرح ریزی کنید. این کمک می کند تا حس کنید که فضا به چه شکلی خواهد شد. شما همیشه می تواند از اول علامت ها را تغییر دهید، بنابراین طرح های خود را جندین مرتبه می توانید تغییر دهید.
مرحله سوم: انتخاب سنگ
انواع مختلفی از سنگ ها را برای کار با آنها انتخاب کنید. گزینه ها شامل تخته سنگ های بزرگ، تخته سنگ های کوچک، سنگ های مسطح برای پیاده رو ها، سنگ های بستر رنگی و سنگ فرش ها شما می توانید سنگ ها را از مناطق دیگر آورده و خالی کنید. اگر میخواهید سنگ ها را بچینید ابتدا از سنگ های بزرگتر شروع کنید. سنگ های کوچک وزنی معادل ۱۰۰ پوند دارند و سنگ های بزرگتر وزنی معادل با ۵۰۰ پوند دارند پس سعی کنید در این قسمت مراقب باشید و از دیگران کمک بگیرید.
مرحله چهارم: نصب تخته سنگ ها
با سخت ترین مسائل شروع کنید، زمانی که با سنگ ها کار می کنید به این معنی است که ابتدا تخته سنگ ها را قرار دهید. سنگ های سنگین را با استفاده از دیلم و بیلچه سنگ به مکان مورد نظر ببرید. سنگ ها را به گونه ای قرار دهید تا به صورت طبیعی جلوه کنند. تخته سنگ ها را درون مناطق پایین تر قرار دهید به جای قرار دادن آنها بر روی زمین که این باعث می شود باغ صخره ای نمایی طبیعی تر بگیرد.
مرحله پنجم : انتخاب گیاه
به دنبال گیاهانی باشید که با آب و هوای منطقه شما همخوانی داشته و مناسب است. آنها باید دارای بافت های متعدد بوده تا زیبایی باغ صخره شما را افزایش دهند و در تصادم با زیبایی آن نباشند. برا این منظور از گیاهانی و گل هایی شامل chrysanthemums و blue rug juniper bushes استفاده شده است
مرحله ششم: ساخت یک بستر رودخانه ای
از بوته ها، تخته سنگ های کوچک، و سنگ های بستر رودخانه به منظور شبیه سازی رودخانه استفاده می شود. با قرار دادن درختچه در بالا شروع کنید و به سمت پایین کار را ادامه دهید تا یک رودخانه با جریان طبیعی را بسازید که به یک حوضه شبیه سازی شده می ریزد.درختچه ها را با استفاده از ترکیبی از خزه و کود قرار دهید. خزه ها به نگه داشتن آب در کنار بوته کمک می کند در حالی که کود گیاهی گیاه را تغذیه می کند. هنگامی که درختچه قرار می گیرد، بستر رودخانه را براساس خطوط گل ها ادامه دهیدتخته سنگ های کوچک را در طول و در بستر رودخانه قرار دهید تا یک جریان طبیعی را ایجاد کنید. مرتب کردن این سنگ ها یک سنگ کاری عادی نیست، تمام این کار در مورد قرار دادن سنگ های بزرگ به جای شکل دادن به آنها است بنابراین زمان خود را بیشتر صرف انتخاب آنها و همچنین قرار دادن و مرتب کردن آنها در بخش مورد نظر بگذارید. مانند تخته سنگ های بزرگ در بستر کاشت، این سنگ ها را نیز در بخش های پاین تر قرار دهید.کار را با اضافه کردن سنگ های بستر رودخانه کوچک ادامه دهید. اگر در یک ناحیه ای زندگی می کند که دارای گیاهان زیر زمینی یا ریشه های بسیاری است، ابدا بستر را به خوبی صاف کرده و سپس سنگ های خرد شده یا سنگ بستر رودخانه را بر روی آن قرار دهید.
مرحله هفتم : قرار دادن گیاهان
زمانی که شما بستر رودخانه خود را می سازید، شما می تواند بقیه گیاهان خود را نیز قرار دهید. بر روی چشم انداز کار کنید و اطراف را با گیاهان آرایش دهید. شما می خواهید مخلوطی از بافت های گیاهی را داشته باشید. گیاهان با گل های رنگارنگ استفاده کنید، اما مطمئن شوید که آنها را طوری پخش می کنید که طبیعی به نظر برسد. ابتدا گیاهان را با ظروف در نواحی مورد نظر قرار دهید و پس از مرتب سازی شروع به قرار دادن آنها کنید
زمان خود را در هنگام تنظیم گیاهان و گل ها قرار دهید. گاهی اوقات به عقب برگشته و به کار خود نگاه کنید ، مطمئن شوید که که تعداد بسیار زیادی از گل های مشابه یا گیاهان مشابه را با هم قرار ندهید. اگر شما تصمیم به استفاده از گیاهانی گرفته اید که در ظرف هستند، ابتدا آنها را از ظرف و گلدان خارج کرده و سپس شروع به کندن خاک کنید تا ریشه ها نرم و شل شوند. شما می خواهید از برخی مواد فیبری استفاده کنید بنابراین هنگامی که آنها را قرار دادید می تواند آنها را سریع تر وارد آب کنید.گیاهان را در چاله ها و گودال هایی قرار دهید که دو برابر گسترده تر از ریشه های گیاهان باشند. چاله را زیاد عمیق نکنید. بالای گیاه باید حدود یک چهارم از هر اینچ بالاتر از زمین قرار گیرد. در نهایت، زمانی که کود گیاهی را اضافه می کنید، ریشه های تغذیه کننده در بالای گیاه بلافاصله آب دریافت خواهند کرد.برخی گیاهانی که انتخاب می کنید ممکن است با پوشش های کیسه ای پوشیده شده باشند. زمانی که آنها را قرار می دهید، آن را از دور ریشه ها باز کنید، اما پیشنهاد می شود که تمامی پوشش کیسه ای را برندارید. این پوشش امکان قرار گرفتن ریشه به صورت توپی را می دهد ، و حذف آن به طور کامل امکان خطر شکسته شدن بخشی از ریشه گیاه را می دهد.
مرحله هشتم : قرار دادن پیاده رو
به عنوان آخرین کار، یک ناجیه پله ای از سنگ ها را ایجاد کنید. مسیر به عنوان یک مکان خوب برای کندن علف های هرز و آبیاری است ، علاوه بر اینکه مزایای تزئینی نیز دارد. سنگ ها را ابتدا برای قرارگیری در یک مکان بررسی کرده و سپس آنها را مرتب کنید. برای مرتب کردن آنها، مکان سنگ ها را با بیل خود مشخص کرده، سپس سنگ ها را بردارید، و یک چاله برای هر یک از سنگ ها قبل از قرار دادن آنها بکنید. به منظور افزایش اثر بصری ناحیه سنگ های پیاده رو و تضاد با کود و خاک اطراف، سنگ بستر رودخانه را بین سنگ های پایده رو اضافه کنید. از بیل خود برای قرار دادن مقادیر کوچک در بین هر سنگ استفاده کنید. شما از سنگ های بستر رودخانه خود برای حفظ حالت طبیعی استفاده می کنید.مرحله نهایی اضافه کردن کود گیاهی است. اگرچه عملکرد اصلی کود گیاهی تزئین منطقه است، همچنین به حفظ آب برای گیاهان ، همچنین جلوگیری از ایجاد علف های هرز در آن جلوگیری می کند. هنگامی که آنها را در جای خود قرار دادید، باغ صخره ای شما آماده است.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت گلستان موج است.

استفاده از مطالب این بانک با ذکر منبع و لینک دادن به بانک بلامانع می باشد.

گلستان موج صرفا یک فضای مجازی نیست!!